Venus
Exterior
Specifications
| Type | Monohull |
|---|---|
| Length | 18m / 59' |
| Beam | 5m / 16'5" |
| Draft | 2m / 6'7" |
| Builder | Beneteau |
| Built | 2012 / 2025 (Refitted) |
| Speed | 8 Knots Cruising / 10 Knots Max |
Accommodations
-Saloon with A/C, open galley, retractable bar, dining area for 4 Guests
-1 Forward Master Cabin with king size bed, bathroom, A/C
-1 Aft Convertible cabin with two single beds (with the option to convert to 1 king), bathroom, A/C
-Separate crew cabin for 2 crew members
-A/C for 12 hours
Amenities
- Air Conditioning
- Ice Maker
- Water Maker (1000)
- Internet Access
- Satellite TV
- Generator
- Power Inverter
- Sun Awning
- Deck Shower
- Bimini
- Hair Dryer
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- Board Games
Additional Entertainment
Pets allowed pending authorisation from the yacht owner.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender (Gala 330, 20hp, 5 Pax)
- Scuba Onboard (Request Details)
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Kids Water Skis
- SeaScooter
- Snorkel Gear
- Swim Platform
- Boarding Ladder
- Fishing Gear (1)
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | Ufuk Çağlar |
| Nationality | Turkish |
| Born | 1979 |
| Languages Spoken | English, German and Turkish |
Captain
Ufuk originates from Istanbul and has been a sailor for over 20 years, first as a deck hand, then qualifying as a captain in 2016. He has a great knowledge of all aspects of yachting, from his time working onboard motor yachts in Turkey, Greece and Italy and as a charter yacht captain.
In his spare time Ufuk enjoys working on and riding Enduro motorbikes.
He speaks Turkish, English and German.
Ayten Sevinç
Chef / Stewardess
Ayten was born in Samsun, on the Northern coast of Turkey. She has been working on yachts as stewardess, deckhand and more recently as chef for over 20 years, both in Turkey and the wider Mediterranean. Specializing in Mediterranean and Aegean cuisine, Ayten enjoys using fresh and seasonal products to combine her love of the sea with her passion for cooking. In her free time Ayten enjoys diving and has the PADI open water diving certificate.
Ayten speaks English and Turkish.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||