Trinakria
Specifications
| Type | Monohull |
|---|---|
| Length | 49m / 160' |
| Beam | 3m / 9'10" |
| Draft | 7m / 23' |
| Builder | Weiner Werft |
| Built | 1927 / 2014 (Refitted) |
| Speed | 7 knots Knots Cruising / 9 knots Knots Max |
Accommodations
1 Double Master Cabin
4 Convertible Cabins - twin or double
Amenities
- Air Conditioning
Additional Amenities
1 x wakeboard.
1 x Pair of waterski for adults.
1 x Pair of waterski for children.
1 x towed buoy for children.
2 x stand-up paddles.
4 x fishing rods with various deep sea fishing gear.
Captain very happy to arrange rental of Seabobs or other specific toys.
Snorkeling equipment:
- 2 x diving suits sizes L & M
- 2 x shorty diving suits sizes XL & M
- 2 x diving gears complete with four air bottles, refillable ashore only.
Swimming equipment for 12 guest with palms, masks & tubas.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
- Scuba Onboard (Request Details)
- Stand-Up Paddle Board
- Adult Water Skis
- Kids Water Skis
- Wake Board
- Snorkel Gear
Crew
| Crew | 8 |
|---|---|
| Nationality | French |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||