Tasty Waves
Introducing the stunning Riva 130 Bellissima — the only Riva 130 available for charter in the Mediterranean. A showstopping luxury yacht accommodating up to 10 guests in 5 opulent cabins, with first-class service provided by a crew of 8.
Limited availability remains this season in the Mediterranean before returning to her home port in Fort Lauderdale. Once back stateside, Tasty Waves will be available for charters in the Bahamas.
Specifications
| Type | Power |
|---|---|
| Length | 131' / 39m |
| Beam | 25' / 8m |
| Draft | 8' / 2m |
| Builder | Riva |
| Built | 2024 |
| Speed | 17kts Knots Cruising / 20kts Knots Max |
Accommodations
2 king cabins convert to twins
Amenities
- Air Conditioning
- Jacuzzi
- Gym
- Ice Maker
- Internet Access
- Stabilizers
- Sun Awning
- Deck Shower
- Hair Dryer
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- Board Games
Additional Amenities
48ft Wally tender available upon request. Contact us for rates
Jetski is a SeaDoo GTR
2 Hydrofoil Boards
2 SeaBobs
Additional Entertainment
Starlink Wifi
TVS in all cabins
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender 36ft Yellowfin
- Scuba Onboard (Request Details)
- Jet Skis (1)
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Tube
- Wake Board
- Snorkel Gear
- Float Mats
- Swim Platform
- Beach Games
- Deep Sea Fishing
Crew
| Crew | 7 |
|---|---|
| Captain | Ben Foglesong |
| Nationality | American |
| License | USCG Master 1600 GRT / 3000 GT |
| Languages Spoken | English |
USCG Master 1600 GRT / 3000 GT
Nationality: American
First Mate/ Engineer | Tristan Spanier-Marson
Nationality: South African & American
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||