Tanana
Tanana is an exceptional sailing boat
A race-cruiser designed by Gilles Vaton, her 24-meters reinforced aluminium hull propelled by 280m2 of sails makes her a fast and safe sailing boat.
Supported if necessary by a 250hp turbo engine, she can face all conditions serenely.
4 cabins, 3 bathrooms and a very large saloon can comfortably accommodate 8 people on board.
Specifications
| Type | Monohull |
|---|---|
| Length | 23m / 77' |
| Beam | 5m / 16'5" |
| Draft | 3m / 9'10" |
| Builder | Custom Built Aluminum Cutter |
| Built | 1988 / 2021 (Refitted) |
| Speed | 10 Knots Cruising / 14 Knots Max |
Amenities
- Air Conditioning
- Ice Maker
- Water Maker ( 4800 L)
- Internet Access
- Generator
- BBQ
- Salon Stereo
- DVDs
- CDs
- Board Games
Additional Amenities
Kayaks in January 2024
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender 4.20m
- Scuba Onboard (Request Details)
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Snorkel Gear
Crew
| Crew | 3 |
|---|---|
| Captain | Patrick Jeandidier |
| Nationality | french |
| Born | 1967 |
| Languages Spoken | french, english, spain |
Patrick Jeandidier 54 years old, Patrick has 4 seasons in Antarctica and 17 passages of Cape Horn to his credit. Pedagogical and attentive to the wishes of his guests, he will take you safely to the paradisiacal places of your cruise.
First mate :
Christopher 52 years old, French-English nationality. For 20 years he has been sailing on charter ships and his knowledge of the Mediterranean coast, Corsica and Sardinia is perfect to guide you in wild coves.
Stew/cook :
Sidonie 37 years old, French nationality. Sidonie is a real sunshine and will delight you with her Mediterranean cuisine.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||