Summer Therapy
Specifications
| Type | Power |
|---|---|
| Length | 20m / 67' |
| Beam | 5m / 16'5" |
| Draft | 1m / 3'3" |
| Builder | AICON |
| Built | 2005 / 2022 (Refitted) |
| Speed | 21 Knots Cruising / 32 Knots Max |
Accommodations
1 Master Cabin with queen size bed
1 VIP cabin with queen size bed
1 Twin cabin with two single beds and a pullman berth
1 Twin cabin with upper and lower berths
En-suite facilities in Master and VIP, the two twin cabins are sharing a WC/shower
Amenities
- Air Conditioning
- Internet Access
- Satellite TV
- Generator
- Bimini
- BBQ
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- DVDs
- CDs
Additional Amenities
- Tender with Mariner 30hp engine
- 1 x Jet Ski
- 1 x Yamaha Sea Scooter
- 2 x SUP
- 1 x Kneeboard
- Water ski
- Various tubes
- Snorkeling & fishing equipment
Additional Entertainment
Flat smart TV 42'' in the salon
Flat TV 16'' in all cabins
CD/DVD player
Nova satellite device
Stereo radio/ USB player (separate zones all over the yacht)
Wi-Fi
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender Tender
- Scuba Onboard (Request Details)
- Jet Skis
- Knee Boards
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Adult Water Skis
- Tube
- Wake Board
- SeaScooter
Crew
| Crew | 3 |
|---|---|
| Captain | Vasilis Avdis |
| Nationality | Greek |
| Born | 1968 |
| Languages Spoken | Greek, English |
Vasilis is 55 years old and is a graduate of navy. He has a great experience as he is more than 25 years on this job as a Captain and Chief Officer in the past. He joined the yachting industry 8 years ago and has worked in both private and charter yachts. When not working he loves cooking with his children. He speaks Greek & English.
Cook/Stewardess: TBA
Deckhand/Sailor: Shomon Akmad Ali (Bangladesh)
Shomon is 31 years old and has been working onboard daily yachts for years, as he was always dreaming being near the sea since a young child. He has a very kind personality and is always willing to assist the guests. His dedication and willingness make him a great asset for the team of SUMMER THERAPY. When not working, he enjoys making videos on TikTok, playing cricket and listening to music. He speaks Greek and English.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||