Revival
Specifications
| Type | Power |
|---|---|
| Length | 20m / 67' |
| Beam | 5m / 16'5" |
| Draft | 2m / 6'7" |
| Builder | AICON |
| Built | 2009 / 2021 (Refitted) |
| Speed | 21 Knots Cruising / 28 Knots Max |
Accommodations
One Master Cabin with ensuite facilities
One VIP Cabin with ensuite facilities
One Twin cabin & One Up and down bed cabin with shared facilities
Amenities
- Air Conditioning
- Internet Access
- Satellite TV
- VCR/DVD
- Salon Stereo
Additional Amenities
Tender 3,75m with 40hp Yamaha outboard engine
Water skis 1 pair
Monoski
Wakeboard
SUP
Tube
Banana 3 seater
Fishing & snorkeling equipment
Additional Entertainment
Satellite TV
35' Smart TV in saloon
24' Plasma TV in all cabins
DVD / CD Player
Radio / Stereo System with Bluetooth connectivity
Wi-Fi internet
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
- Scuba Onboard (Request Details)
Crew
| Crew | 3 |
|---|---|
| Captain | TBA |
| Nationality | Greek |
| Languages Spoken | English, Greek |
Cook/Stewardess: TBA
Sailor : Farouque Hasan
Farouque serves onboard Revival since the purchase of the yacht and he has been with the same owner for over 12 years - onboard his previous yacht as well. He knows the yacht like the back of his hand and he can assist the Captain with the docking, cleaning and the stewardess with the interior. He speaks English and Greek fluently.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||