Parss
Specifications
| Type | Monohull, Motorsailer |
|---|---|
| Length | 34m / 111' |
| Beam | 8m / 26'3" |
| Draft | 3m / 9'10" |
| Built | 2002 / 2023 (Refitted) |
| Speed | 10 Knots Cruising / 12 Knots Max |
Accommodations
8 Cabins - 1 King Master (King bed), 1 Master (King bed), 3 Superior Double (Queen Beds), 1 Triple (Queen Double + Single bed), 2 Twin
24 Hr AC (adjustable climate control), Reading lights, Orthopedic bed mattresses & pillows, En suite bathrooms with flush w/c & enclosed shower, Cotton linen hand, face, and body, beach towels, bathrobe and bedding, Marble sink, Hair dryer and liquid soap
Amenities
- Air Conditioning
- Ice Maker
- Internet Access
- Generator
- Power Inverter
- Deck Shower
- BBQ
- Hair Dryer
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- Board Games
Additional Amenities
Public Areas
Aft Dining Area (Outdoor/Shaded/Removable), Indoor Dining Area & Lounge, Bar, Bow (Front) Lounge Area, 18 Sunbeds (Shaded/Removable Tents). The elegant interior boasts high ceilings, wide corridors, cushioned seating, and an indoor dining area.
Watersports & Leisure
Water ski, Wakeboard and Ringo ride, 2 paddleboards, 2 Sea Kayaks, Snorkel equipment, Board Games
Crew
5 Professional crew - Captain, Chef, Deckhand, Host/Barmen and Housekeeper
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender (Yamaha Joker, 70hp, 6 Pax)
- Scuba Onboard (Request Details)
- Knee Boards (1)
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Adult Water Skis
- Wake Board
- 1-Man Kayak (2)
- Snorkel Gear
- Boarding Ladder
Crew
| Crew | 5 |
|---|---|
| Captain | Orhan Topcu |
| Nationality | Turkey |
| License | Captain |
| Languages Spoken | English, Turkish |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||