Papa Joe
Specifications
| Type | Monohull, Motorsailer |
|---|---|
| Length | 35m / 115' |
| Beam | 8m / 26'3" |
| Draft | 3m / 9'10" |
| Builder | Mastori Yachts, Bodrum |
| Built | 2007 / 2024 (Refitted) |
| Speed | 10 Knots Cruising / 12.4 Knots Max |
Accommodations
1 Master Suite (with large sofa) plus 4 double guest cabins (Master cabin with king sized bed, 4 equal double guest cabins with queen sized bed each). Each guest cabin has a bathroom.
Up to 12 guests can be hosted using the master's sofa.
Safe in the master cabin
Amenities
- Air Conditioning
- Communication (42” Vestel Plasma TV in the Lounge with DVD Players and Satellite<br /> 42” Vestel Plasma TV in Master Cabin with DVD players and Satellite<br /> 20” Vestel LCD TV in Guests Cabins with DVD players and Satellite<br /> BOSE Indoor and Outdoor Music System<br /> Wireless Internet Connection, I-pod Connection, Laptop computer Acer, 2012 Printer/scanner HP Deskjet 1050A)
- Internet Access
- Satellite TV
- Deck Shower
- VCR/DVD
- Salon Stereo
Additional Amenities
4,5 m dinghy Novurania, 60 HP Yamaha (6 people or 600 kg, year 2009)
1 mono-ski (year 2022)
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender (5.75 m RIB Northstar (2021), 130 hp yamaha enginehp, 12 Pax)
- Scuba Onboard (Request Details)
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Adult Water Skis
- Kids Water Skis
- Tube (3)
- Wake Board
- 2-Man Kayak (2)
- Snorkel Gear
- Fishing Gear (3)
Crew
| Crew | 6 |
|---|---|
| Captain | IBRAHIM TAS |
| Nationality | Turkish |
| Born | 1987 |
| Languages Spoken | Turkish, English |
Position: Captain
Nationality: Turkish
Languages: Turkish, English
DOB: 1987
Languages: Turkish, English
Ibrahim returns to Papa Joe in 2024. He has started to work on Papa Joe as a seaman in 2015. After obtaining his Captain’s licence he has worked on Papa Joe as chief officer, before being promoted as captain until 2020, cruising in Croatia and Greece. Ibrahim is a very dynamic and proactive thinker, smart in problem solving and crew management, with a great motivation to make every charter a success.
Name: SONER KABA
Position: Engineer
Nationality: Turkish
Languages: English, Turkish
DOB: 1981
Languages: Turkish, English intermediary
After having graduated from Milas University with a diploma as an engineer, Soner has been working as engineer on private and charter yachts, including M/S Kaya Guneri, M/S Levent Kaptan, M/S Fortuna and M/S Regina (56 m). He had been on board Papa Joe during 6 years, and after a break, he is back on Papa Joe in 2024.
Chef: TBC
Stew: TBC
Housekeeper: TBC
Deckhand: TBC
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||