My Eyes Delight
Specifications
| Type | Monohull |
|---|---|
| Length | 21m / 69' |
| Beam | 5m / 16'5" |
| Draft | 3m / 9'10" |
| Builder | Nautor Swan |
| Built | 1995 / 2008 and 2022 (Refitted) |
| Speed | 9KN Knots Cruising / 13KN Knots Max |
Accommodations
„My Eyes Delight“ comfortably sleeps up to 10 guests in 4 elegantly appointed staterooms. Each stateroom features fine woodwork, soft lighting, and ample space. The staterooms are designed to provide a tranquil retreat after a day of sailing, ensuring restful nights and serene mornings. The yacht also accommodates 2 professional crew members who are dedicated to delivering a first-class charter experience.
On-Deck Experience: Above deck, „My Eyes Delight“ continues to impress with her sleek, graceful lines that reflect her superior sailing capabilities. The deck spaces are designed for both relaxation and activity, offering plenty of room to soak in the sun, enjoy the breeze, or take in the panoramic views of the ocean.
Amenities
- Air Conditioning
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
- Scuba Onboard (Request Details)
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | Captain Raphael Cunha |
| Languages Spoken | English |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||