Helene
Specifications
| Type | Monohull |
|---|---|
| Length | 68' / 20m |
| Beam | 18' / 5m |
| Draft | 9' / 3m |
| Builder | Yachtbau Brune Opus 68 |
| Built | 2011 |
| Speed | 8 Knots Cruising / 10 Knots Max |
Accommodations
7 guests in: 1 master cabin with one double & one single bed and 2 double guest cabins. All air-conditioned with en suite facilities.
Amenities
- Air Conditioning
- Water Maker
- Internet Access
- Generator
- VCR/DVD
- Salon Stereo
Additional Amenities
Water toys: Williams 325 Skipper Operated Tender, Ring, Tubes, Snorkel gear, water skies, Floating mats, Beach games. , Double Donut, SUP
Additional Entertainment
Fully air conditioned, TV/DVD, Audio System, Onboard Wi-Fi Internet Access, Water maker, Generator, 220V sockets, Deck shower, Swim platform.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender Williams 325
- Scuba Onboard (Request Details)
- Adult Water Skis
- Tube
- Snorkel Gear
- Float Mats
- Boarding Ladder
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | tbc |
| Nationality | Greek |
| Languages Spoken | English, Greek |
Cook/Steward Rallis Georgios
Georgios, the talented chef aboard the sailing yacht Helene, has been delighting guests with his culinary expertise since 2008. With a passion for crafting exquisite dishes that showcase fresh, local ingredients, Georgios ensures that every meal aboard is a memorable experience. His dedication to his craft is further enriched by his completion of bar academy seminars, adding a refined touch to his culinary and beverage offerings. Georgios brings a blend of creativity and precision to the kitchen, making him a valued member of the Helene crew.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||