Giuli
Sunseeker 2000
Specifications
| Type | Power |
|---|---|
| Length | 74' / 22m |
| Beam | 17' / 5m |
| Draft | 7' / 2m |
| Builder | Sunseeker |
| Built | 2000 |
| Speed | 12 kts Knots Cruising / 28 Knots Max |
Amenities
- Air Conditioning
- BBQ
- VCR/DVD
- Salon Stereo
Additional Amenities
- Floating Mat
- Inflatable Party Island
- Jet Ski
- SUP Paddle Board
- Flyboard
- Snorkel Gear
- Fishing Gear
Additional Entertainment
- A/C
- AUX / Bluetooth
- Sound System
- TV
- USB Plug
- WiFi
- BBQ Grill
- Cooler & Ice
- LED Light Colors
- Microwave
- Refrigerator
- Sodas
- Soft Drinks
- Towels
- Utensils
- Water
- Yacht Bar
DISCOVER YOUR DREAM YACHT
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender 12' Dinghy
- Scuba Onboard (Request Details)
- Jet Skis
- Waverunners
- Snorkel Gear
- Float Mats
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | Leonardo Zapata Valencia |
| Nationality | Peruvian |
| Born | 1974 |
| Languages Spoken | English & Spanish |
Leonardo graduated with honors at the National Merchant Marine School and has 29 years of maritime experience all over the world. His navigational experience has taken him from Peru, Ecuador, Panama, Panama Canal Crossing, San Andres - Colombia, Isla Mujeres - Mexico, Miami - Florida and Bahamas. He has served as the Captain for Giuli for almost 13 years.
Oscar Jaren - Captain/First Mate
I'm a dedicated professional with demonstrated strengths in customer service, time management and trend tracking. Good at troubleshooting problems and building successful solutions. Excellent verbal and written communicator with strong background cultivating positive relationships and exceeding goals.
Competent Captain with expert knowledge of vessels. Familiar with control, navigation and maintenance. Dedicated to safe and efficient operation.
Stay on top of demands in fast-paced environments. Maintains organized, clean, and safe work areas with diligent attention to important details. Considered hard working, ethical and detail-oriented.
*A free-lance chef is acquired when a booking is confirmed.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||