ApeΙron Blue
Specifications
| Type | Power |
|---|---|
| Length | 23m / 78' |
| Beam | 6m / 19'8" |
| Draft | 2m / 6'7" |
| Builder | Ferretti |
| Built | 2001 / 2026 (Refitted) |
| Speed | 20 Knots Cruising / 28 Knots Max |
Accommodations
One master cabin, one VIP cabin, and two twin cabins all with private facilities. One twin bed cabin is convertible to a double bed cabin.
Amenities
- Air Conditioning
- Ice Maker
- Water Maker
- Communication (Starlink Wifi)
- Internet Access
- Deck Shower
- BBQ
- Hair Dryer
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- Board Games
Additional Amenities
Highfield tender with 50 HP
1 x Sea bob
Water ski (adults and kids)
Wakeboard
2 x SUP
Jobe Towable sofa 3 PAX
Snorkel equipment
*All particulars are given in good faith and are believed to be correct but cannot be guaranteed.
Additional Entertainment
One master cabin, one VIP cabin, and two twin cabins all with private facilities. One twin bed cabin is convertible to a double bed cabin.
Air Conditioning throughout the yacht
Bathroom amenities Korres
BBQ
2 pillows per bed
TV in saloon and in 3 out of 4 cabins
Light laundry service
Wine cooler
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender Highfield
- Scuba Onboard (Request Details)
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Adult Water Skis
- Kids Water Skis
- Tube
- Wake Board
- Snorkel Gear
- Swim Platform
Crew
| Crew | 4 |
|---|---|
| Captain | Antonio Palumbo |
| Nationality | Italian / Greek |
| Languages Spoken | Italian Greek English |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||