Ally
Specifications
| Type | Power |
|---|---|
| Length | 21m / 71' |
| Beam | 5m / 16'5" |
| Draft | 1m / 3'3" |
| Builder | Princess, UK |
| Built | 2007 / 2021 (Refitted) |
| Speed | 25 knots Knots Cruising / 36 knots Knots Max |
Accommodations
One master cabin with double bed and ensuite facilities
One Vip double cabin with ensuite facilities
One twin cabin with ensuite facilities
Amenities
- Air Conditioning
- Communication (Wi-Fi)
- Satellite TV
- VCR/DVD
Additional Amenities
3.30m Sur Marine tender with a Suzuki 20HP outboard engine
Electrical scooter
SeaBob
Paddleboard (SUP)
Tubes
Inflatable Donuts
Snorkeling equipment
Additional Entertainment
Satellite TV
Soundbar and Wireless Rear Surround Sound System
Multimedia system in bedrooms
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender 3.30m Sur Marine tender
- Scuba Onboard (Request Details)
- Waverunners
- Stand-Up Paddle Board
- Tube
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | Robbie Kourmousis |
| Nationality | Greek |
| Languages Spoken | English, Greek |
Greek
Captain Robbie has been in the marine industry for over 5 years. He
started his career as a Captain of M/Y Edal and then he joined the crew of M/Y Estia One in 2024. Captain Robbie has been involved in the transfer of many yachts and he is experienced in Greece, in Turkey and in Red Sea. From the most beautiful anchorages to the most exclusive marinas; Captain Robbie is familiar with all the hotspots the Aegean and Ionian Seas have to offer and can’t wait to share them with you. A charismatic host and an exceptionally capable and qualified Captain, Robbie is easily entrusted with guests of all
nationalities, from the very young to the more mature. He welcomes
you onboard!
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||