Alkimia
ALKIMIA was launched in 2015 and refitted in 2025, offering a fresh and well-balanced layout designed for comfortable cruising. She accommodates up to 10 guests across 4 cabins, with a dedicated crew of 3 ensuring a smooth and enjoyable experience on board.
Her 45 sqm cockpit connects seamlessly to a bright, open-plan saloon, creating an easy indoor-outdoor flow that works perfectly for both relaxing and socialising. The space is filled with natural light thanks to large panoramic windows, while comfortable seating and a pop-up TV with surround sound make it equally suited for quiet evenings on board.
Well-suited for both private getaways and social charters, ALKIMIA offers a relaxed and versatile setting to enjoy time at sea.
Specifications
| Type | Catamaran, Monohull, Power, Power Catamaran |
|---|---|
| Length | 22m / 73' |
| Beam | 10m / 32'10" |
| Draft | 2m / 6'7" |
| Builder | Sunreef Yachts |
| Built | 2015 / 2025 (Refitted) |
| Speed | 8.5 knots Knots Cruising |
Amenities
- Air Conditioning
Additional Amenities
Tender Williams Turbojet 445
2 × Stand-Up Paddleboards (SUP)
1 × Inflatable Platform (3m × 3m)
2 × Sea Scooters (ASIWO Mini)
1 × Towable Banana Boat (3 pax)
1 × Jobe Sky Chaser (3 pax)
1 × Wakeboard
2 × Inflatable Kayaks
Snorkeling Kits
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender Tender Williams
- Scuba Onboard (Request Details)
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Wake Board
- SeaScooter
- Snorkel Gear
Crew
| Crew | 3 |
|---|---|
| Captain | TBC |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||