Legend & Soul
Specifications
| Type | Catamaran, Power, Power Catamaran |
|---|---|
| Length | 62' / 18m |
| Beam | 21' / 6m |
| Draft | 3' / 1m |
| Builder | Rodriguez Yachts |
| Built | 2007 |
| Speed | 18kts Knots Cruising / 25kts Knots Max |
Accommodations
LEGEND & SOUL can accommodate 6 guests in 3 cabins.
The Master cabin has a queen size bed, shower and toilet.
A VIP cabin has a queen bed, shower and toilet.
A Guest cabin has 2 single twin beds, shower and toilet.
A Crew Quarter cabin has a double bed.
LEGEND & SOUL is fully air conditioned through out. The voltage onboard is 12 and 120volts volts. This is a non-smoking vessel. LEGEND & SOULs crew has a separate companionway. Guests are not allowed to bring pets onboard.
Amenities
- Air Conditioning
- Ice Maker
- Water Maker (300)
- Internet Access
- Satellite TV
- Generator
- Power Inverter
- Sun Awning
- BBQ
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- DVDs
- CDs
- Board Games
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender (n/a, n/ahp, n/a Pax)
- Scuba Onboard (Request Details)
- Sailing Lessons
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Snorkel Gear
- Swim Platform (no)
- Boarding Ladder
- Dinghy Sailing
- Beach Games
- Fishing Gear (n/a)
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | Camilo Marmol |
| Nationality | Cuban |
| Languages Spoken | Spanish and English |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||