Terra DI Mezzo 3
She is the custom built blue water yacht designed by Doug Peterson to sail in complete comfort and safety in all sea and weather conditions.
Specifications
| Type | Monohull |
|---|---|
| Length | 21m / 71' |
| Beam | 5m / 16'5" |
| Draft | 2m / 6'7" |
| Builder | Solaris |
| Built | 2021 / 2022 (Refitted) |
| Speed | 9 knots Knots Cruising / 12 knots Knots Max |
Accommodations
This spacious luxury yacht can accommodate up to 6 passengers: owner's master with a queen size bed and private bathroom and 2 guest cabins with twins and double beds and private bathroom.
Amenities
- Air Conditioning
- Ice Maker
- Water Maker (1200 lt)
- Generator
- Power Inverter
- Sun Awning
- Deck Shower
- Bimini
- VCR/DVD
- Salon Stereo
Additional Entertainment
Coffee maker
Bose music system in salon, master cabin and deck
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender 3.10 mt
- Scuba Onboard (Request Details)
- SeaScooter
- Snorkel Gear
- Swim Platform
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | Edoardo Martini |
| Nationality | Italian |
| Born | 1984 |
| License | Yachtmaster |
| Languages Spoken | English, Italian and French |
Age: 35
Languages spoken: Italian, English and French.
Sailing qualifications: IMO Master 200 gt /OOW 500 gt - Gmdss GOC - Helm operational - RYA Yachtmaster Offshore STCW commercial endorsment - STCW 95 First Aid - STCW 95 PSA - RYA PPR - PADI Open Water Diver - RYA Yachtmaster Offshore Shorebased - Catamaran instructor CVC - STCW 95. PSSR, Basic Fire Fighting, Survival and rescue & Advanced Fire Fighting - Istruttore derive CVC - Inscription Gente di Mare - Sailing License V/M without limits.
Experience: 15 years experience. Sailor on Sailing Yacht "ETRURIA" - Sailor on Sangermani sailing yacht "Voscia" - Sailor and bowman on Wally 101 "Indio" - Captain on sailing yacht "Khiva - First mate on Wally 80 "Tango" - Instructor at Centro Velico Caprera - skipper for a charter company - since 2013 Captain on Solaris 72 "Terra di Mezzo 3".
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hostess/cook: Sara Di Bella
Age: 46
Languages spoken: English and German.
Experience: Date (2010 - 2015). Opificio JM Piazza San Marco, 3 Prato. First cook job. Line preparation and personal kitchen management.
Date (2015-2019). Osteria Gli Gnudi. Cook job.
Cooking course Confesercenti. Excellent level
Date (2005) Barman course at confesercenti.
Date (2006) Confesercenti cooking course.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||