Saint Luca
Specifications
| Type | Monohull, Motorsailer |
|---|---|
| Length | 29m / 95' |
| Beam | 7m / 23' |
| Draft | 3m / 9'10" |
| Builder | Custom |
| Built | 2019 / 2025 (Refitted) |
| Speed | 9 knots Knots Cruising |
Accommodations
Comfortable accommodation for 10 guests in 5 guest cabins. There are 2 master cabins and 3 double cabins providing more than enough space to comfortably enjoy perfect cruise in Croatia!
All of the cabins are air-conditioned and equipped to the highest standard. The usage of air conditioning is unlimited 24 hours per day. The saloon is spacious and comfortable providing inside dining area with yacht bar.
1 x MASTER CABIN: (Cabin with double bed (220x160 cm). Cabin size is 13 m2. Private bathroom with shower box and home type toilet)
1 x MASTER CABIN: (Cabin with double bed (220x160 cm). Cabin size is 10 m2. Private bathroom with shower box and home type toilet)
2 x DOUBLE CABIN: (Cabin with double bed (220x160 cm). Cabin size is 9 m2. Private bathroom with shower box and home type toilet)
1 x DOUBLE CABIN: (Cabin with double bed (220x160 cm). Cabin size is 7 m2. Private bathroom with shower box and home type toilet)
Amenities
- Air Conditioning
- Jacuzzi
- Ice Maker
- Internet Access
- Sun Awning
- Deck Shower
- Bimini
- BBQ
- Hair Dryer
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- Board Games
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender 6 meters
- Scuba Onboard (Request Details)
- Jet Skis
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Adult Water Skis
- Tube
- Wake Board
- 2-Man Kayak
- Snorkel Gear
Crew
| Crew | 4 |
|---|---|
| Captain | Mate |
| Nationality | Croatia |
| License | Yacht Master A |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||