Running On Faith
Specifications
| Type | Monohull |
|---|---|
| Length | 30m / 99' |
| Beam | 6m / 19'8" |
| Draft | 4m / 13'1" |
| Builder | Wally Yachts |
| Built | 2002 / 2023 (Refitted) |
| Speed | 10 knots Knots Cruising / 12 knots Knots Max |
Accommodations
Suitable for 6 guests in 3 cabins including one double queen size master cabin forward, with sofa and office area. Also has a large ensuite bathroom with tub and shower. Twin cabins have separate single beds and separate showers
Amenities
- Air Conditioning
- Internet Access
Additional Entertainment
MASTER CABIN FORWARD,(queen size bed) WITH LARGE BATHROOM ENSUITE (TUB & SHOWER), SOFA AND OFFICE AREA
2 TWIN CABINS EACH WITH SEPARATE SINGLE BEDS AND PRIVATE FACILITIES (SEPARATE SHOWER).
THE INTERNAL LIVING AREA IS LOCATED BETWEEN THE GUESTS' CABINS AND THE MASTER AREA.
2 LATERAL SOFAS WITH UP&DOWN ADAPTABLE TABLES ABLE TO OFFER COMFORTABLE DINING AREA FOR 8 PASSENGERS.
AT REAR - CREW'S QUARTER (2 SEPARATE CABINS) AND VERY WELL EQUIPPED GALLEY
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender Tender M 4.20
- Scuba Onboard (Request Details)
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Tube (1)
- Snorkel Gear
- Float Mats
Crew
| Crew | 4 |
|---|
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||