Kelea
Catamaran KELEA, a 60 ft Privilege accommodating up to 10 guests in cruising comfort, with a master king guest suite, and 4 equal queen-berth guest suites. She offers guests a Captained-Only charter experience.
Specifications
| Type | Catamaran |
|---|---|
| Length | 65' / 19m |
| Beam | 34' / 10m |
| Draft | 6' / 2m |
| Builder | Privilege |
| Built | 1996 / 2025 (Refitted) |
Accommodations
Up to 8 guests in a centreline king suite and three queen berth guest suites.
Kelea is fully air-conditioned throughout and makes her own purified water onboard.
Amenities
- Air Conditioning
- Ice Maker
- Water Maker (500 gals)
- Internet Access
- Power Inverter
- Deck Shower
- Bimini
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- CDs
- Board Games
Additional Amenities
4 SeaBobs
Additional Entertainment
*All amenities and water sports details are believed to be correct, but cannot be warranted.
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender (16 ft, 70hp, 8 Pax)
- Scuba Onboard (Request Details)
- Stand-Up Paddle Board
- Adult Water Skis
- Tube
- Wake Board
- 2-Man Kayak (2)
- Snorkel Gear
- Float Mats
- Swim Platform
- Boarding Ladder
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | TBA |
| Nationality | US |
| License | RYA |
| Languages Spoken | English |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summer 2026 | $27,000 | $27,000 | $27,000 | $27,500 | $28,000 | $29,000 | $30,000 | $31,000 | $32,000 | ||
| Winter 2026 to 2027 | $27,000 | $27,000 | $27,000 | $27,500 | $28,000 | $29,000 | $30,000 | $31,000 | $32,000 | ||
| Summer 2027 | $27,000 | $27,000 | $27,000 | $27,500 | $28,000 | $29,000 | $30,000 | $31,000 | $32,000 |