Oculus
Specifications
| Type | Power |
|---|---|
| Length | 128' / 39m |
| Beam | 27' / 8m |
| Draft | 7' / 2m |
| Builder | Oceanfast |
| Built | 1996 / 2020 (Refitted) |
| Speed | 10 Knots Cruising / 16 Knots Max |
Accommodations
Revolutionary Styling by the famed visionary Jon Bannenberg, “Oculus” offers an incredible balance of perfect interior volume and immense exterior entertaining deck spaces.
Oculus offers a 5 stateroom layout with a On-Deck Master Suite and king size island berth. 3 of the guest staterooms are located on the lower deck consisting of a port double berth, starboard twin berth and a forward starboard stateroom that can convert to twin berths or a double berth. There is an exclusive private upper VIP stateroom located forward of the bridge deck aft. The VIP stateroom gives the guest an entire bridge deck to themselves when desired.
Oculus is an amazing blend of opulence and endless fun on the water.
Amenities
- Air Conditioning
- Jacuzzi
- Gym
- Ice Maker
- Water Maker (1564)
- Internet Access
- Stabilizers
- Generator
- Sun Awning
- Deck Shower
- Bimini
- BBQ
- Hair Dryer
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- Board Games
Additional Amenities
Efoil board, towable 3 person tube
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender (Axopar, 300hp, 8 Pax)
- Scuba Onboard (Request Details)
- Waverunners (3)
- Stand-Up Paddle Board (3)
- Adult Water Skis
- Tube (1)
- Wake Board
- Snorkel Gear (12)
- Float Mats
- Swim Platform
- Beach Games
- Fishing Gear (5)
Crew
| Crew | 7 |
|---|---|
| Captain | John Bruce |
| Nationality | Scotland |
| Languages Spoken | English, French, Afrikaans |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No rate information available | |||||||||||