The Adventure
Specifications
| Type | Catamaran |
|---|---|
| Length | 50' / 15m |
| Beam | 26' / 8m |
| Draft | 5' / 2m |
| Builder | Lagoon |
| Built | 2020 / 2023 (Refitted) |
Amenities
- Air Conditioning
- Water Maker (400 liters)
- Internet Access
- Generator
- Power Inverter
- Deck Shower
- Bimini
- BBQ
- VCR/DVD
- Salon Stereo
- Board Games
Additional Amenities
2 SUPs (1 converts into a kayak too)
1 kayak
2 floating mats
Snorkels and fins
Towable donuts
Pool Noodles
A variety of inflatables!
Additional Entertainment
Mattress toppers!
Americano coffee machine
Blender
Cocktail set
Kettle
Microwave
Oven
Board games: Scrabble, 3 sets of playing cards, Guesstures, Pictionary, Tenzi, Monopoly Deal.
What we offer:
Cabin turn-up service
Breakfast, lunch, canapes and dinner
Cocktails
Dinghy rides to and from the shore
Watersport equipment setup
Tubing and fishing
Snorkeling
10 DJI drone photos to commemorate your trip (weather permitting), so you’ll have beautiful memories to take home with you!
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireWater Activities
Tender (12 ft, 15hp, 6 Pax)
- Scuba Onboard (Request Details)
- Sailing Lessons
- Stand-Up Paddle Board (2)
- Tube
- 1-Man Kayak
- Snorkel Gear (15)
- Float Mats
- Swim Platform (Two)
- Boarding Ladder
- Dinghy Sailing
- Fishing Permit
Crew
| Crew | 2 |
|---|---|
| Captain | Freelance |
| License | RYA YM |
| Languages Spoken | English, Spanish, French, Italian |
Let's Start Planning Your Trip
Mainsail has built a highly experienced team of brokers throughout the years to make your charter experience seamless. Take advantage of over 50 years of combined travel experience at no cost to you!
InquireYacht Availability & Rates
- Available
- Booked
- Hold/Option
- Unavailable
| Season | 2 Pax | 3 Pax | 4 Pax | 5 Pax | 6 Pax | 7 Pax | 8 Pax | 9 Pax | 10 Pax | 11 Pax | 12 Pax |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Winter 2025 to 2026 | $19,900 | $21,450 | $23,000 | $23,500 | $24,000 | $24,500 | $25,000 | ||||
| Summer 2026 | $19,900 | $21,450 | $23,000 | $23,500 | $24,000 | $24,500 | $25,000 | ||||
| Winter 2026 to 2027 | $19,900 | $21,450 | $23,000 | $23,500 | $24,000 | $24,500 | $25,000 |